Infrastruktura

Od kilku lat liczba mieszkańców Biedruska systematycznie rośnie. Konsekwencją zachodzącego procesu dezurbanizacji i rozrastania się społeczności na obrzeżach miast, są licznie przeprowadzane modernizacje infrastruktury miejscowości. Dzięki temu, Biedrusko przeistacza się w doskonale skomunikowane miejsce, które nie stanowi jedynie tzw. „sypialni” dla mieszkańców Poznania, ale oferuje im o wiele więcej.

Przy granicy Osiedla Natura położona jest renomowana Prywatna Szkoła Podstawowa i Prywatne Gimnazjum w Biedrusku. Alternatywą jest Zespół Szkół im. 7. Pułku Strzelców Konnych w Biedrusku – szkoła podstawowa oraz gimnazjum z kompleksem boisk dla dzieci i młodzieży. Wychodząc naprzeciw oczekiwaniom rodziców najmłodszych mieszkańców Biedruska, utworzono także Przedszkole Gminne i Świetlicę opiekuńczo-wychowawczą w Domu Osiedlowym. Działający od 2011 r Dom Osiedlowy pełni ważną funkcję kulturalną i integracyjną. Odbywają się w nim zebrania licznych kół zainteresowań, zajęcia artystyczne i ruchowe czy spotkania dyskusyjne. W Biedrusku działa również zakład opieki zdrowotnej. Mieszkańcom służy szereg placówek handlowych – markety (Biedronka, Chata Polska, Dino), sklepy, apteka oraz poczta.

Miejscem cieszącym się niezwykłą popularnością wśród mieszkańców i turystów jest Cafe Motylarnia. Kawiarnia powstała w zapomnianym budynku Starej Wagi, który został odnowiony i przeobrażony (niczym motyl) w bajecznie urokliwe miejsce.

Kawiarnia zachwyca nie tylko klimatycznym i przytulnym wnętrzem, ale przede wszystkim przepysznym menu, które zachwyci nawet najbardziej wymagające podniebienia.
W bezpośrednim sąsiedztwie Osiedla Natura Biedrusko znajduje się stadnina koni i ośrodek jeździecki, które mogą stanowić doskonałą propozycję spędzania wolnego czasu dla całych rodzin.

Niewątpliwie najciekawszym zabytkowym obiektem Biedruska jest Zespół Pałacowy, na który składają się pałac, kasyno oficerskie, spichlerz, magazyn, altana i park krajobrazowy. Pałac wybudował Albrecht Otton von Treskow, który pod koniec XIX w. był właścicielem całej miejscowości. Budowa tej okazałej rezydencji trwała od 1877 do 1880 roku.

W 1904 roku gospodarzami całego Biedruska (wraz z zespołem pałacowym) i okolicznych terenów została Armia Pruska, a następnie Wojsko Polskie. Od 2009 roku pałac znajduje się w rękach prywatnych, a nowi właściciele włożyli ogromny wysiłek w to, aby obiekt odzyskał swoją dawną świetność. W zapierających dech w piersiach wnętrzach neoklasycznego pałacu, odbywają się liczne imprezy okolicznościowe takie jak wesela, jubileusze, chrzciny, zjazdy rodzinne czy przyjęcia integracyjne. Obecnie na terenie pałacu działa także Muzeum Wojskowe i Architektury Wnętrz.

W Biedrusku znajduje się także Kościół Parafialny pod wezwaniem św. Wawrzyńca.

Równolegle z rozbudową osiedla, firma JakśBud we współpracy z władzami Gminy Suchy Las, chce stworzyć niepowtarzalny miejski rynek – Nowe Centrum Biedruska.

Na rynku znajdzie się Ratusz z wieżą widokową, w centralnym punkcie placu powstanie kameralna kafejka, a zaraz obok niej ozdobna fontanna. Wokół rynku zostaną wybudowane kamienice o nowoczesnej architekturze, które w parterach pomieszczą lokale usługowe, potrzebne mieszkańcom. Przez plac przebiegać będzie deptak, w pobliżu usytuowane zostaną miejsca postojowe, a wszystko będzie otoczone zielenią. Nie zabraknie też miejsca do rekreacji – plan zakłada wybudowanie w znajdującym się opodal parku, boisk do koszykówki i siatkówki oraz kortu tenisowego. Tuż obok boisk powstać ma skatepark dla młodzieży oraz plac zabaw dla najmłodszych mieszkańców okolicy.

Przekonajcie się Państwo sami, że Biedrusko to piękne miejsce, w którym można spełnić swoje marzenia o własnym domu lub mieszkaniu!