Lokalizacja

Biedrusko to miejscowość w województwie wielkopolskim, gminie Suchy Las, położona zaledwie 6 km na północ od Poznania.
Poza Poznaniem, graniczy także z gminami Czerwonak i Murowana Goślina. Znajduje sie  na lewym brzegu rzeki Warty, na Pojezierzu Wielkopolskim.

Biedrusko, systematycznie modyfikowane i wzbogacane o nowe, ciekawe elementy architektury przestrzennej przyciąga osoby chcące osiedlić się z dala od miejskiego zgiełku. Obecnie liczy ponad 2200 mieszkańców. W Biedrusku osiedlają się  osoby spragnione kontaktu z naturą, urzeczone możliwością zamieszkania w bezpośrednim sąsiedztwie wyjątkowo bogatej, nietuzinkowej przyrody, w malowniczym krajobrazie, z dala od zgiełku, zanieczyszczeń i hałasu.

Na terenie miejscowości znajduje się Obszar Chronionego Krajobrazu Biedrusko, który niemalże w całości położony jest na rozległym terenie poligonu wojskowego. Ponieważ obszar poligonu przez całe dziesięciolecia wyłączony był spod wpływu działania  czynników związanych z pośrednim i bezpośrednim wpływem człowieka na środowisko i bytujące w nim rośliny i zwierzęta, cechuje go unikatowy mikroklimat i niezwykle bogactwo flory i fauny. Na tym obszarze występują setki zupełnie unikatowych gatunków roślin, ptaków, płazów i ssaków.

Na terenie miejscowości znajduje się Obszar Chronionego Krajobrazu Biedrusko, który niemalże w całości położony jest na rozległym terenie poligonu wojskowego. Ponieważ obszar poligonu przez całe dziesięciolecia wyłączony był spod wpływu działania  czynników związanych z pośrednim i bezpośrednim wpływem człowieka na środowisko i bytujące w nim rośliny i zwierzęta, cechuje go unikatowy mikroklimat i niezwykle bogactwo flory i fauny. Na tym obszarze występują setki zupełnie unikatowych gatunków roślin, ptaków, płazów i ssaków.

Dodatkowym atutem tego miejsca są jeziora troficzne, a także liczne strumienie o charakterze górskim oraz starorzecze z osoką aloesową. Jest to obszar dużego zróżnicowania krajobrazowego, z przewagą krajobrazów naturalnych, który cechuje wyjątkowo wysoki współczynnik lesistości, a także na którym znajdują się stare aleje i drzewa pomnikowe oraz drzewostan o charakterze rezerwatowym.

Na terenie Obszaru Chronionego Krajobrazu Biedrusko położone są dwa rezerwaty przyrody: „Gogulec”- chroniący torfowisko przejściowe oraz „Śnieżycowy Jar” będący miejscem występowania unikatowej śnieżycy wiosennej (białego fiołka).

Licząca 10 245 ha Ostoja Biedrusko, należąca do Specjalnych Obszarów Ochrony Siedlisk, została włączona do europejskiej sieci ekologicznej Natura 2000 (dla porównania powierzchnia Wielkopolskiego Parku Narodowego to tylko 7 584 ha). Na jej terenie znajduje się aż sześć rodzajów siedlisk – wrzosowiska, lasy mieszane, lasy liściaste, siedliska typowo rolnicze, łąkowe i inne.

Biedrusko to wymarzone miejsce na życie i odpoczynek – gdzie dbałość o estetykę oraz harmonię w przyrodzie i architekturze – zaspokoi nawet najbardziej wymagających. Świetna lokalizacja gwarantuje szybki dojazd do centrum Poznania, zarówno samochodem jak i miejskim autobusem – kilka lat temu, dzięki środkom Unii Europejskiej, zostały zmodernizowane szlaki komunikacyjne łączące Biedrusko z Poznaniem.

 

Miejscowość otoczona jest obszarem włączonym do Natury 2000 –
jest to jeden z jej największych i niezaprzeczalnych atutów.